Screen Shot 2019-06-13 at 6.51.25 PM.png
 

Adil Fırsatlar Projesi, öğrenciler için öğrenciler tarafından başlatılan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

İnsan potansiyeline, fırsatına ve başarıya ulaşma yeteneğine inanıyoruz. 30 yaş altı Forbes 30'u kazanan ve öğrencilerin ücretsiz olarak üniversite ve burslara erişmelerine yardımcı olmak için 64.000'in üzerinde ABD devlet okulu ile buluşturduğumuz ve 200 ülkeden insanlar tarafından indirilen başvuru tavsiyelerimizi Türkiye’deki değerli öğrencilere ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Kılavuz, ABD’nin en elit üniversitelerinde okuyan 20'den fazla öğrenci, 250 lise danışmanı ve eğitim alanında sayısız danışmanın ürünüdür. İlk serisi ABD'de halka açık listelenen her okula gönderilmiş olup, o zamandan beri öğrenciler, veliler ve danışmanlardan gelen geri bildirimler kullanılarak sürekli geliştirildi.

Dünyanın en seçkin üniversitelerine başvuru yapmak sadece başvuru ve burs sürecini iyi bilmekten geçmez. Bu üniversitelerden kabul almak için hazırlanıyorsanız hayat stilinizde, dünyaya olan bakış açınızda ve çalışma alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanız gerekir. Ek olarak ailelerin de çocuklarını global sisteme göre yetiştirmeleri ve çocuklarının kararlarını ona göre etkilemeleri gerekmektedir. Bu sebeple Amerika ve İngiltere üniversiteleri kılavuzuna ek olarak ‘’Zihniyet Kılavuzu’’ olarak adlandırdığımız bu kitapçığı hem öğrenciler hem de aileler için hazırlama kararı aldık.

Son olarak Oxford veya Cambridge Üniversitesi hayali kuran öğrenciler için, Ankara Fen Lisesi mezunu ve şu an Oxford Üniversitesi St. John Koleji’nde Matematik bölümünde okuyan Sayın Kayra Uygun sizler için ‘’Oxbridge Kılavuzu’’nu hazırladı.

Bu projeyi Türkiye’ye getirmekteki tek amacımız, şahsım gibi Konya’da başlayan, Amerika’da ilerleyen ve Oxford Üniversitesi’nde devam eden serüvenlerin artmasıdır. Geleceğin Aziz Sancar’ları ve Daron Acemoglu’ları ülkemizin herhangi bir vilayetinde keşfedilmemiş veya dünyanın en prestijli üniversitelerine hazırlanmak için yeterli bilgiye sahip olmamış olabilirler. Dileğimiz, ülkemizde her öğrenciye Amerika ve İngiltere’deki yaş gruplarıyla aynı fırsatları sağlamaktır. Bu yüzden:

  • Öğrenciler; tüm kılavuzları okuyun ve etrafınızdaki yaşıt ve büyüklerinizin okumasını sağlayın.

  • Aileler; başta Zihniyet Kılavuzu olmak üzere diğer kılavuzları çocuklarınızın gelecek serüvenine en büyük pozitif katkıyı yapmak için detaylı bir şekilde okuyun.

  • Öğretmenler; başta Kılavuz olmak üzere derslerinizdeki tüm öğrencilere Kılavuz’ların çıktılarını dağıtın. Dağıtım için okulunuzun karşılamakta reddettiği ekstra masraflar olursa bizimle iletişime geçin.

  • Şirketler/İş adamları; ADP projesi kapsamında dünyanın en elit üniversitelerinden kabul alan öğrencilere burs verin ve bu konu için bizimle iletişime geçin. Kılavuz’u sizler de dağıtın.

  • Sosyal Medya Fenomenleri: Kılavuz’u paylaşın. İnsanları bu üniversitelere teşvik etmeniz kitlenize vereceğiniz en güzel yön olacaktır!

Son olarak, Adil Fırsatlar Projesi’nin gerçekleşmesini sağlayan tüm insanlara (Kılavuz’da belirtilen) teşekkür edin. Dünyadaki herkes gibi onlar da çok meşgul, lakin AFP’yi öncelikleri yapacak kadar önemsediler. Hepsine minnettarız.

Geleceğiniz için güzel ve güneşli günler dilerim!

Hüseyin Atakan Keskin

Adil Fırsatlar Projesi Uluslararası Koordinatörü

Basında Biz

Türkiye